İmamoğlu: 'İBB, TRT'nin Bir Dizisine 20- 25 Milyon TL Aktarmış'
İBB'nin bir TRT dizisine yaklaşık 25 milyon liraya sponsor olduğunu söyleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Diziye sponsor olmak belediye şirketlerinin işi mi?" dedi.

Ekrem İmamoğlu'nun Haber Global canlı yayınına konuk oldu. İmamoğlu açıklamalarında ağırlıklı olarak israfa değindi. Göreve başladıkları tarihe ilişkin toplumda yanlış bir algı olduğunu ifade eden İmamoğlu, henüz 2.5 aydır görevde olduklarını vurguladı. 

Yenikapı'da sergilenen ihtiyaç fazlası araçlara değinen İmamoğlu, "Bir kere 730 aracı ihtiyaç fazlası olduğu için iade ettik. Mazbatamız alındıktan 23 Haziran'a kadar 514 araç iade edildi. Yaptığımız tespitlere göre bunların en az 100 tanesi markası yüksek, ücreti yüksek araçlardı. Toplamda 1250 aracın bu kuruma israf bedeli 50 milyon lira. 5 yılda 250 milyon lira. Bunun anlamı ne biliyor musunuz? 125 tane kreş demek. 13-14 bin çocuğumuza okul öncesi eğitim vermek demek" dedi. 

23 Haziran'a kadar araçlarla ilgili takip sistemi kapatıldığını aktaran İmamoğlu, "Bizin 70 günlük araçların tükettiği yakıtı anlamamız içim takip etmemiz lazım. Bu takip sistemi büyükşehir belediyesinde. Niye kapatılır? " diye sordu.

Hükümete yakın vakıflarla yapılan anlaşmalara da değinen İmamoğlu, "Dini vakıflar tanımı yanlış, bizim bu vakıflara saygımız var. Ama İstanbul'a hizmet ediyorsunuz, tüm kaynaklarınızla 3-5 vakfa hizmet ediyorsanız, bir takım faaliyetlerine baktığınızda sizin adalet teraziniz ona izin vermiyorsa ben ona dur dedim. Yüzlerce noktasında vakıfların kiralarını ödüyoruz, yurt binalarını yapıyoruz, fiziksel ihtiyaçlarını da karşılıyoruz, bu bahsettiğimiz vakıflar. Niye bir tek yatağı yok İBB'nin? Benim kapımı bir sürü öğrenci çalıyor, diyor ki bana yurt ver. İBB'nin niye tek bir yatağı olmaz. Efendim yasal bir takım olumsuzluklar... Gidereceğiz." dedi. İmamoğlu, İBB'nin bir TRT dizisi ile 25 milyon liraya varan sponsorluk anlaşması yaptığını belirtti: 

"Bir diziye sponsor olmazsınız öyle bir yapıyı kazandırırsınız. Bir TRT dizisine 20-25 milyon lira niye aktarsın İBB. Diziye sponsor olmak belediye şirketlerinin işi mi? Televizyon buna reklam alır ve para kazanır. Bu ve bunun gibi sorgusuz sualsiz yapılan harcamalardan kurtarıp bu parayı tekrar İstanbul halkının cebine sokuyorsak bunu ilk alkışlayacak olan Sn. Cumhurbaşkanı'dır. Biz takdir edilesi bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Bakın Sayıştay'dan müfettişler geldi, uzun zamandır gelmemişler, inceleme yapacaklar, yapsınlar zaten.Sadece bir iştirakinden 12,5 milyon liralık bir anlaşma var televizyon dizisine. Bütün bu israf kalemleri önümüze geliyor, bu iş magazinsel bir iş değil."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları